W dniach 19-20 sierpnia w Poznaniu rozegrano turniej Chwiałka Open.

 

W sobotę, 19 sierpnia 32 pary męskie z całej Polski rywalizowały o tytuł mistrzowski w turnieju Chwiałka Open 2017. Po ponad 8 godzinach zaciekłej rywalizacji poznaliśmy zwycięzców – Piotra Janiaka i Sebastiana Kaczmarka, reprezentujących gminę Milicz.

 

Chwiałka Open 2017 zakończyła sezon siatkówki plażowej w Poznaniu, który w maju na Ośrodku Przywodnym Rataje otworzył cykl Warta Cup. Łącznie w rozgrywkach siatkówki plażowej organizowanych przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji udział wzięło ponad 200 miłośników tej pięknej dyscypliny sportu. W sobotę poznaliśmy triumfatorów poznańskich zawodów.

 

Turniej męski Chwiałka Open 2017 cieszył się olbrzymim zainteresowaniem. Komplet uczestników zapisał się w niespełna 24 godziny od rozpoczęcia zapisów, a listy rezerwowe były nadspodziewanie długie. Łącznie do kategorii męskiej zgłosiły się aż 64 zespoły, w związku z czym organizator powiększy limit zespołów do 32. W tym miejscu warto dodać, że nie był to jedyny turniej w okolicy rozgrywany w tym terminie. Faworytami do wygrania sobotniego dnia rywalizacji byli Piotr Janiak i Sebastian Kaczmarek (Milicz) oraz Dariusz Tkaczuk i Tomasz Wierzbicki (Wrocław). Oba te zespoły z powodzeniem radziły sobie w turniejach rangi Mistrzostw Polski, kończąc sezon na miejscach 9-12 (Sebastian) i 13-16 (pozostali). Już pierwsze spotkania pokazały jednak, że ekipy te będą musiały wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności, aby zapewnić sobie miejsce w czołówce.

 

Już w pierwszym meczu Tomasz Guziałek i Andrzej Stankowski długo prowadzili z Piotrem i Sebastianem, przegrywając w końcówce do 18. Podobnie było w przypadku Dariusza i Tomasza, którzy 22:20 pokonali w drugiej rundzie parę Szymon Bułkowski i Paweł Jaroszczak. Poznaniacy mieli nawet piłkę meczową w górze, ale nie udało się przekuć jej w zwycięstwo. Najbardziej w pamięci faworyzowanych drużyn zapisali się Tomasz Jaroszczak z Poznania i Tomasz Kotecki z Wrześni. Wielkopolanie najpierw ograli 21:17 Tkaczuka i Wierzbickiego, a w ćwierćfinale 21:18 Janiaka i Kaczmarka. Jak się później okazało obie te drużyny miały jeszcze okazję do rewanżu. Nie wykorzystali jej Wrocławianie, którzy w półfinale po raz drugi nie znaleźli recepty na kapitalnie dysponowanych Tomków. Swoich pogromców odnaleźli oni dopiero w wielkim finale, kiedy reprezentanci gminy Milicz wreszcie odnaleźli sposób na pokonanie czarnego konia turnieju. Mecz ten, rozgrywany do dwóch wygranych setów, miał bardzo niecodzienny przebieg. W pierwszej partii, podrażnieni Piotr i Sebastian ograli Wielkopolan aż 21:8. W drugiej odsłonie spotkania Jaroszczak i Kotecki znów grali jak z nut, ale ostatecznie minimalnie lepsi okazali się faworyci (22:20) i to oni po ponad 8 godzinach zmagań zakończyli udział we Chwiałce Open 2017 na pierwszym miejscu.

 

Najniższy stopień podium przypadł Tkaczukowi i Wierzbickiemu, którzy dwukrotnie do 14 pokonali Artura Bułkovskiego i Wojciecha Paniączyka. Czwarta drużyna rozgrywek została dodatkowo uhonorowana, jako najlepsza para z Poznania. Z bardzo dobrej strony pokazali się również Michał Muszyński z Maciejem Cichowiczem i Paweł Michalski z Damianem Marcjanem, którzy uplasowali się na miejscach 5-6. Warto odnotować również niezły występ drużyny partnera medialnego imprezy – portalu napiachu.pl – Jakub Matyka i Krzysztof Kuźniak zakończyli rywalizację na siódmej lokacie.

 

Na najlepszych zawodników w puli nagród czekało 1500 złotych oraz nagrody rzeczowe. W tym miejscu spore podziękowania należą się partnerom Chwiałki Open 2017 – Miastu Poznań, firmie TODO, Cisowiance, Browarowi Fortuna oraz Termom Maltańskim. Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Tomasz Jaroszczak, który został dodatkowo uhonorowany. Nie zabrakło również atrakcyjnych niespodzianek dla najlepszej pary z Poznania. Artur Kotliński i Wojciech Paniączyk otrzymali między innymi sprzęt sportowy od organizatorów Plaży Wolności i Teamu Proskos. Zawody zostały zorganizowane przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji oraz Stowarzyszenie Edukacyjne „Pro Academia” przy wsparciu finansowym Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania.

 

Nagrody indywidualne:

 

MVP Chwiałki Open 2017 – Tomasz Jaroszczak
Najlepsza para z Poznania: Artur Kotliński i Wojciech Paniączyk.

 

Końcowa klasyfikacja kategorii mężczyzn:

 

1 miejsce – Piotr Janiak (Milicz), Sebastian Kaczmarek (Krotoszyn)
2 miejsce – Tomasz Jaroszczak (Poznań), Tomasz Kotecki (Września)
3 miejsce – Dariusz Tkaczuk (Wrocław), Tomasz Wierzbicki (Wrocław)
4 miejsce – Wojciech Paniączyk (Poznań), Artur Kotliński (Poznań)
5-6. Michał Muszyński i Maciej Cichowicz
5-6. Damian Marcjan i Paweł Michalski
7-8. Jakub Matyka i Krzysztof Kuźniak
7-8. Wojciech Dudziak i Aleksander Poznański
9-12. Michał Szulc i Łukasz Mischke
9-12. Łukasz Wiktorko i Jakub Szarek
9-12. Damian Nowak i Ireneusz Kwiatkowski
9-12. Bartosz Jabłoński i Piotr Włodarczyk
13-16. Wojciech Meissner i Przemysław Kolańczyk
13-16. Artur Zawadzki i Hubert Kamyszek
13-16. Piotr Mendyka i Robert Pszczółkowski
13-16. Tomasz Przybylski i Rafał Selmoser
17-24. Szymon Bułkowski i Paweł Jaroszczak
17-24. Dominik Juszczak i Tymoteusz Juszczak
17-24. Mateusz Skrzypiński i Piotr Jaskuła
17-24. Adrian Gamrot i Daniel Jaworowicz
17-24. Jakub Łukaszewski i Piotr Górski
17-24. Kacper Szymula i Damian Zemło
17-24. Piotr Osiadły i Mateusz Szarkowski
17-24. Jakub Klimański i Krystian Michalczyk
25-32. Łukasz Masztalerz i Jakub Klój
25-32. Hubert Szymański i Łukasz Rymarski
25-32. Adam Borek i Damian Dura
25-32. Mariusz Kucharski i Bartosz Orsztynowicz
25-32. Mariusz Nowak i Marek Świąder
25-32. Andrzej Stankowski i Tomasz Guziałek
25-32. Alan Teszner i Mariusz Teszner
25-32. Łukasz Biel i Robert Krotoski

 

MVP Chwiałki Open 2017 – Tomasz Jaroszczak

 

W niedzielnym turnieju par mieszanych na piaszczystych boiskach zaprezentowały się 24 zespoły. Faworytami do wygranej byli Kamila Płaczek z Michałem Muszyńskim, którzy byli bezkonkurencyjni w turnieju Warta Cup, organizowanym na Ośrodku Przywodnym Rataje. Już w drugiej rundzie spotkań poznali oni jednak smak porażki. Pomimo prowadzenia 19:12 z parą Walczyk/Szulc, musieli ostatecznie uznać wyższość duetu z Leszna, który zwyciężył na przewagi. Kamila i Michał skutecznie zrewanżowali się rywalom w meczu o ćwierćfinał, ale przypłacili to zdrowiem. W kolejnym meczu ulegli oni znakomitej parze Tracz/Tkaczuk, na co wpływ miały na pewno skurcze nóg Muchy.

 

Od samego początku turnieju formą błyszczeli Justyna Kozłowska i Aleksander Poznański. Już w pierwszym meczu pokonali jednych z kandydatów do podium – Sylwię Kwaśnik i Błażeja Szubstarskiego. Po trzech kolejnych zwycięstwach reprezentanci Poznania zameldowali się w półfinale, w którym pokonali Martynę Tracz i Dariusza Tkaczuka 21:18. Receptę na mocne ataki Justyny i techniczne drapy Olka znaleźli dopiero Klaudia Parczyńska i Damian Marcjan. Para krotoszyńsko-słupecka w pierwszym secie finału zmiotła gospodarzy z boiska, wygrywając 15:6. W drugiej odsłonie spotkania lokalni bohaterowie odnaleźli dobrą grę i długo prowadzili. Cuda w obronie wyczyniała jednak Klaudia i wraz z partnerem mogła cieszyć się z triumfu we Chwiałce Open 2017 (15:13).

 

W meczu o brąz Joanna Szczepaniak i Tomasz Kotecki z Wrześni w dwóch setach pokonali Martynę i Darka. Dzięki temu zespół ten powtórzył swój wynik z turnieju Warta Cup. Tracz i Tkaczuk na pewno mieli apetyty na więcej, ale biorąc pod uwagę że poznali się 5 minut przed pierwszym swoim meczem, czwarte miejsce to i tak dobry wynik tych wspaniałych siatkarskich indywidualności. Gdy w jednej drużynie spotyka się ubiegłoroczny Akademicki Mistrz Polski z aktualną wicemistrzynią, to nie można się dziwić, że na swojej drodze do najlepszej czwórki pokonali wiele bardziej zgranych ze sobą duetów.

 

Szczęścia w losowaniu nie mieli Aleksandra Bekas i Tomasz Guziałek. Po pierwszym meczu przegranym o dwie piłki z mocną parą Długosz/Matera ze Szczecina, los zesłał ich na pojedynek z Kamilą Płaczek i Michałem Muszyńskim, którzy typowani byli do zwycięstwa w całym turnieju. Popularny Guział w weekend Chwiałki Open zaliczył dublet w postaci lewa-prawa-dom i odgraża się, że następnym razem nie pozwoli losować rozstawienia swoim partnerom. Trudną drogę mieli również łodzianie – Sandra Sobór i Patryk Tyszka z pewnością liczyli na lepsze lokaty niż 9-12, ale po dwóch zwycięstwach z trudnymi rywalami, przytrafiły im się dwie porażki, które zakończyły ich udział w turnieju.

 

Pierwszy raz w historii turniejów Chwiałka Open najlepszymi zawodnikami imprezy zostali wybrani zdobywcy pierwszego miejsca. Piruety, którymi popisywała się w obronie Klaudia Parczyńska oraz przegląd pola i blok Damiana Marcjana doprowadziły ich jednak nie tylko na najwyższy stopień podium, ale również do indywidualnych tytułów MVP. Ze względu na przebieg zawodów organizatorzy postanowili przyznać specjalną nagrodę fair play dla Tomasza Koteckiego. Reprezentant Wrześni przez cały turniej popisywał się najwyższą kulturą boiskową, a w sytuacjach spornych od razu wskazywał sędziom każdy punkt, który powinien zostać przyznany rywalom. Przy piłce meczowej w meczu o brąz (14:13) przypadkiem zaatakował mocno w dziewczynę i gdy arbiter chciał zakończyć spotkanie, Tomek wymusił na nim powtórzenie akcji. Wielki szacunek za tą sportową postawę da tego siatkarza.

 

Organizatorzy i partnerzy Chwiałki Open 2017 przygotowali atrakcyjne nagrody dla najlepszych drużyn turnieju. Najlepszy zespół otrzymał 800 złotych, a zdobywcy drugiego miejsca wygrali 400 złotych. Za najniższy stopień podium Szczepaniak i Kotecki zapewnili sobie 200 złotych, a Tracz i Tkaczuk za czwartą lokatę na pocieszenie otrzymali 100 złotych. Dzięki zaangażowaniu partnerów – Miasta Poznań, Cisowianki, Todo, Browaru Fortuna, Term Maltańskich i Bula Parku Malta najlepsi zawodnicy zostali również uhonorowani atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi.
Rywalizacja w kategorii mikst zakończyła sezon siatkówki plażowej na obiektach Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. Od maja do końca sierpnia w turniejach siatkówki plażowej na Ośrodku Przywodnym Rataje i basenie letnim Chwiałka łącznie wzięło udział ponad 200 miłośników tej pięknej dyscypliny sportu. Już dziś zapraszamy wszystkich na kolejne imprezy organizowane przez POSiR oraz Stowarzyszenie Edukacyjne Pro Academia.

 

Nagrody indywidualne:

 

Najbardziej wartościowa zawodniczka turnieju (MVP) – Klaudia Parczyńska (Krotoszyn)
Najbardziej wartościowy zawodnik turnieju (MVP) – Damian Marcjan (Słupca)
Nagroda fair-play – Tomasz Kotecki (Września)

 

Końcowa klasyfikacja kategorii mikstów:

 

1. Klaudia Parczyńska i Damian Marcjan
2. Justyna Kozłowska i Aleksander Poznański
3. Joanna Szczepaniak i Tomasz Kotecki
4. Martyna Tracz i Dariusz Tkaczuk
5-6. Sylwia Kwaśnik i Błażej Szubstarski
5-6. Kamila Płaczek i Michał Muszyński
7-8. Kamila Piątek i Mateusz Skrzypiński
7-8. Victoria Walczyk i Michał Szulc
9-12. Magdalena Lewandowska i Marcin Matulis
9-12. Aleksandra Długosz i Michał Matera
9-12. Sandra Banach i Krystian Michalczyk
9-12. Sandra Sobór i Patryk Tyszka
13-16. Paulina Ciemniejewska i Paweł Bejnarowicz
13-16. Magdalena Wąs i Kirył Rumiancew
13-16. Aleksandra Leśnicka i Paweł Jaroszczak
13-16. Anna Gudowicz i Mateusz Szarkowski
17-24. Agnieszka Kuźniak i Krzysztof Kuźniak
17-24. Danuta Barczyszyn i Patryk Cabański
17-24. Aleksandra Pietrzak i Piotr Stanek
17-24. Joanna Błachowiak i Mateusz Wittke
17-24. Edyta Mazurczak i Przemysław Kolańczyk
17-24. Marlena Drajerczak i Dariusz Nowicki
17-24. Aleksandra Bekas i Tomasz Guziałek
17-24. Joanna Duszak i Adam Sidorowicz

 

źródło: Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji

Visualscope.com

 continuumpoznan

vigo250

pzps

systemcentralny

logoSOS

mas

 

ogloszeniezsms

sms

banner

liceumenergetyk1

logososkalisz 

aps