Przejdź do treści

Gwiazdy z Wielkopolski – Agnieszka Kosmatka

Drugi dzień świąt jest czasem wyjątkowym. To właśnie ten moment w roku, kiedy możemy odetchnąć pełną piersią, odpocząć i skupić się na tym co najważniejsze. Wielu z nas korzysta z wolnych chwil, aby w pełni się zregenerować i naładować akumulatory, które okażą się nieocenione podczas nadchodzących, noworocznych wyzwań. Jako Wielkopolski Związek Piłki Siatkowej pragniemy dołożyć swoją cegiełkę i przyczynić się do chwilowego odskoku od Państwa codziennych zadań. Doskonałym, naszym zdaniem, narzędziem do tego może być krótka lektura z serii “Gwiazdy z Wielkopolski”. Nie bez powodu również wybraliśmy bohaterkę naszego artykułu. Z pewnością spore grono naszych czytelników miało szansę poznać wielkopolską siatkarkę osobiście, lub przynajmniej ujrzeć ją na żywo podczas rozgrywania ligowych spotkań w Wielkopolsce i nie tylko. Nie przedłużając, przedstawiamy Państwu Agnieszkę Kosmatkę!

 

Agnieszka Kosmatka

 

Pozycja – atakująca

ur. 17 sierpnia 1978 w Toruniu

wzrost: 188 cm

Zasięg w ataku: 304 cm

 

Agnieszka Kosmatka (z domu Orłowska) przyszła na świat w Toruniu, lecz zdecydowana większość jej siatkarskiej przygody związana jest z wielkopolską Piłą. Pomimo faktu, iż karierę zaczynała w drużynie Budowlanych Toruń oraz podczas studiów grała w Chorzowie, to jednak z zespołem Nafty, później Farmutilu i PTPS’u odnosiła największe sukcesy. Przez wiele lat była czołową zawodniczką oraz kapitanem pilskiej drużyny, czym zaskarbiła sobie sympatię polskich kibiców, działaczy, specjalistów oraz całego, siatkarskiego grona. Niewielu siatkarzy i siatkarek może się pochwalić sukcesami przy jednoczesnym przywiązaniu do tylko jednych klubowych barw. W sporcie takie zjawisko zawsze związane jest z powszechnym uznaniem i szacunkiem. Sportowcy oddani tylko jednemu klubowi pokazują nam, iż postawy i wartości zawsze powinny stać przed tym co kruche i zmienne. W wielu miejscach możemy znaleźć bogate opisy Agnieszki, w których stale przewija się jedno określenie – “legenda polskiej siatkówki”. Nie sposób nie zgodzić się z powyższym a liczba pochlebnych epitetów jest tak długa, że nasz artykuł mógłby się tak szybko nie skończyć.

Swoją doskonałą grą sprawiła, że przez wiele lat wybieraną ją do drużyny narodowej, w której według informacji znalezionych w różnych źródłach, zaliczyła aż 93 występy. W latach 90’tych Agnieszka miała swój najlepszy czas w reprezentacji, z którą dwukrotnie brała udział w turniejach finałowych Mistrzostw Europy. W każdym z turniejów zajmowała odpowiednio 6. i 8. miejsce.

W swojej karierze klubowej lista osiągnięć Agnieszki wygląda co najmniej wybitnie. Złotych medali Mistrzostw Polski w swojej kolekcji nasza bohaterka ma aż 4. Srebro zdobywała 3 razy, a brąz 2. W Pucharze Polski sprawa wygląda bardzo podobnie, gdyż na najwyższym miejscu podium mogliśmy ją widzieć czterokrotnie. Atakująca nie ograniczała się tylko do granic naszego kraju. W Final Four Ligi Mistrzyń zajęła czwarte miejsce w sezonie 1999/2000. Agnieszka została również wyróżniona w Plebiscycie 15-lecia TAURON Ligi i znalazła się w gronie najlepszych atakujących.

W 2012 roku po meczu z Pałacem Bydgoszcz ponad 1500 kibiców, władze samorządowe oraz koleżanki z boiska podziękowały Agnieszce za 15 lat gry w barwach pilskiej drużyny.

– Jestem szczęśliwa, że mogłam dla Państwa grać, pozostanę z tym klubem na zawsze – stwierdziła była już siatkarka.

W wywiadzie po latach, podczas plebiscytu na atakującą 15-lecia TAURON Ligi, Agnieszka udzieliła reporterom krótkiego wywiadu, który zobaczyć mogą Państwo poniżej:

– Piętnaście lat w Pile jako zawodniczka to był wspaniały okres, klub był w dużo lepszej sytuacji i walczył o najwyższe cele, a ja mogłam się rozwijać. Czasem się zastanawiałam, czy to była dobra decyzja, że przez piętnaście lat grałam tylko w jednym klubie? Myślę, że może byłam trochę tchórzem, bo chyba powinnam spróbować gry za granicą. To jedyna rzecz, której nie zrobiłam, bo jeśli chodzi o krajowe podwórko, to nigdy nie miałam zamiaru zamieniać Piły na inną drużynę, tutaj było mi po prostu bardzo dobrze. Decydowały też względy rodzinne, więc do dziś pracuję i żyję w miejscu, w którym grałam przez tyle lat.

Jak powiedziała tak zrobiła. Do dziś mamy przyjemność oglądania utytułowanej siatkarki w roli menedżerki pilskiej drużyny. Niezmiernie cieszy nas fakt, iż pomimo braku wielkopolskiego pochodzenia, Agnieszka zapuściła swoje korzenie w naszym województwie. To tutaj odnalazła swój dom i swoje miejsce na ziemi. Jesteśmy zaszczyceni, iż tak zasłużona dla polskiej siatkówki osoba nadal dba o rozwój tej pięknej dyscypliny, szczególnie w Wielkopolsce, oraz dzieli się z nami swoją wiedzą, mądrością i doświadczeniem.

Osiągnięcia

Klubowe

  • Złoty medal Mistrzostw Polski: 1999, 2000, 2001, 2003
  • Srebrny medal Mistrzostw Polski 2006, 2007, 2008
  • Brązowy medal Mistrzostw Polski 2005, 2009
  • I miejsce w  Pucharze Polski 2008, 2002, 2003, 2000
  • Czwarte miejsce w Final Four Ligi Mistrzyń w sezonie 1999/2000
  • Awans do PlusLigi Kobiet z PTPS Piła w sezonie 2010/2011

 

Kariera seniorska:

Budowlani Toruń
Azoty Chorzów
Nafta-Gaz/Farmutil Piła